WhatsApp’ın en büyük rakibi Telegram kullanıcı deneyimlerini geliştiren yeni özelliklerini tanıttı.

telegram

20. yüzyılın en büyük buluşlarından İnternet’in en büyük faydası; kuşkusuz iletişimdeki yeri. Bu yüzden geçmişin interneti: güvercindi, postaydı, telgraftı. Günümüz dünyasında okyanusları aşan iş birlikleri ve toplumsal ilişkilerinin de bu kadar gelişmiş olmasında internetin yeri yadsınamaz. Bu ilişkilerin gelişimesi ve devam etmesi çeşitli haberleşme ağları üzerinden yapılıyor. Facebook Messenger, WhatsApp, İMessage vb. gibi platformlar yer alıyor. Bu kadar geniş iletişim pazarında da rekabet olması en doğal durum.

Bu rekabetinde en büyük oyuncularından bir tanesi: Telegram.

Rus programcı Pavel Durov tarafından geliştirilip Ağustos 2013’de yayın hayatına başlayan Telegram; güvenli bir mesajlaşma servisidir. Pavel aynı zamanda VK’nın da kurucularından. Her fırsatta “Güvenli bir mesajlaşma sistemi.” olarak lanse ettirilen Telegram, kendi şifreleme tekniklerini kullanıyor. Mesajlara 3. kişiler kesinlikle ulaşamıyor. 2014 yılında 300.000 Dolar ödül kırabilen hackerlara verilecekti ama kimse başarılı olamadı.

Telegram birkaç gün önce yeni özelliklerini tanıttı. Bunlardan birincisi: Grup yöneticisi, grup üyelerinin mesaj atabilme sıklığını değiştirebilecek. Buna benzer bir özellik sahte kullanıcıları engellemek için WhatsApp’ta da var. Belirli mesaj sayısını geçen kullanıcıların mesaj atması bir süreliğine engellenebiliyor. Bilindiği üzere bir Telegram grubu 200.000 üye kabul edereken WhatsApp ise sadece 256 üye kabul edebiliyor. Bu kadar büyük grupları yönetebilmek için yerinde bir özellik.

İkinci olarak: Mesaj attığınız kişiye mesajın sesli veya sessiz gitmesi ayarlanabilecek ama mesaj alan kişide bildirim olarak gözükecek. Bu özellik de mesaj  ve gönderici güvenliği için uygun bir özellik. Son olarak da YouTube’den Telegram ile birlikte direk video paylaşılabilecek. Aylık 200 milyon kullanıcıya sahip Telegram, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için çalışmalarına devam ediyor. Yarı açık kaynak kodlu Telegram, gelişitiriciler için de güzel bir öğrenme alanı.

Bunada Göz At  Marvel's Avengers Oyun İncelemesi

Yorum At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir