Valheim Kasma Sorunu Çözümü

Valheim Kasma Sorunu Çözümü

Yazar: Emre Valorant

Steam üzerinden satışa sunulan Valheim, açık dünyada hayatta kalmayı konu alan heyecan verici bir oyun. Fakat ne yazık ki büyük umutlarla bu oyunu satın alan oyuncuların başı bir dizi sorunla dertte. Kullanıcıların beğenisine sunulduğundan beri hatırı sayılır bir ilgi gören oyundaki sorunları gidermek için size yardımcı için Valheim kasma sorunu çözümü isimli detaylı yazı ile karşınızdayız. Eğer sizin de bilgisayarınızda Valhem donuyorsa, sorunun sadece size özgü olmadığını bilmek belki içinizi rahatlatacaktır. Oyunun son zamanlarda en sık karşılaşılan sorunları arasında ekranın donması, beyaz ekran vermesi, siyah ekran vermesi ya da bilgisayarın kendi kendine reset atması gibi komplikeler var.

Valheim kasma sorunu çözümü için yapılması gerekenler:

Oyun durmadan çöküyorsa ilk olarak oyunun bütünlüğünü doğrulayarak işlemlere başlayabiliriz. Eğer bilgisayarınız, oyun klasöründe bulunan hasarlı dosyalar yüzünden hata veriyorsa, bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Gelin bu hasarlı dosyaları nasıl ortadan kaldıracağımıza bakalım:

  • Steam Luncher uygulamasını açın
  • Sol kısımda yer alan Kitaplık sekmesine tıklayın.
  • Valheim simgesini bulun üzerine sağ tıklayarak Özellikleri açın.
  • Buradan Yerel Dosyalar sekmesine gidin ve “Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula” seçeneğine tıklayın.
  • İşlem bitene kadar bekleyin ve daha sonra bilgisayarınıza reset atarak tekrar oyunu açın.

Eğer sonunuz çözülmemişse, bir sonraki adıma geçin.

PC Sürücülerini Güncelleyin

Sık sık bahsettiğimiz sorunlardan bir diğeri de sürücülerinizin güncel olmaması. Fakat bilgisayar donanımlarınızı güncellemeden önce korsan sitelere girmeme konusunda dikkatli olun. Bu yazılımları güncellemek göz korkutucu olabileceğinden, resmi linklerle güncelleme yapabileceğiniz uzantıları sizin için aşağıda sıraladık:

Bunada Göz At  Valorant 1.08 Yama Notları

Kaynak Kullanımı Yazılımını Durdurun

Herkesin bilgisayarında kullanmadığı birçok gereksiz uygulama olabilir. Bu da bilgisayarınız için gereksiz bir yüklenmeye sebep olabilir donmasına sebep olabilir. Eğer uygulamaları silme taraftarı değilseniz, en azından oyun sırasında kapatmayı deneyebilirsiniz. Çalışan uygulamalar sadece bilgisayarınızın sağ alt kısmında yer alan uygulama simgelerinden daha fazlasıdır.

Arka planda çok fazla kaynak tüketen en popüler uygulamalardan bazıları, Chrome Tarayıcı gibi web tarayıcıları, VLC gibi Medya Oynatıcıları ve daha fazlasıdır. Ayrıca Görev Yöneticisini kontrol edebilir ve arka planda çok sayıda kaynak tüketen herhangi bir uygulama olup olmadığını görebilirsiniz.

Arka fonda çalışan uygulamaları görmek için Windows + R tuşuna basın ve “taskmgr” yazın. Açılan pencerenin alt kısmında boşa çalışan uygulamaları bulun, sağ tıklayın ve uygulamayı sonlandırın seçeneğine tıklayın.

Hız Aşırtmayı Durdurun

Bazı oyuncular, performans artışı elde etmek için MSI Afterburner gibi GPU ince ayar programlarını kullanabilir. Ancak hız aşırtmalı kartları gerçekten desteklemeyen bazı oyunlar var. Aksi takdirde, oyununuz zarar görür ve Valheim’inizin oynanamaz olduğu noktaya gelebilir. Bu nedenle, hız aşırtmayı durdurmanızı öneririz.

Oyunu Optimize Edin

Eğer oyununuzu optimize etmediyseniz, ücretsiz bir optimize programı indirerek oyununuzu optimize edebilirsiniz. Bu, oyununuzun bilgisayarla daha uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayabilir. Bu, aynı zamanda FPS ve takılma sorunlarını da ortadan kaldırabilir.

Antivirüsü Hariç Tutun veya Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Oyun oynarken Valheim’in çökmesine sebep olan durumlardan bir diğeri de bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programları olabilir. Bu tip programlar, oyun sırasında sürekli dosyaları tarar veya yazılımları güncelleyebilir. Bazı durumlarda oyun dosyalarını da virüs olarak algılama gibi sorunlar da bulunur. Eğer oyununuzu güvenilir kaynaklardan indirdiyseniz, virüslü olduğuna dair hiçbir şüphenizin olmasına gerek yok. Bu durumda bu programları kapatarak oyun anındaki takılmaların önüne geçebilirsiniz.

Bunada Göz At  Valorant Oyununa Yakında Ölüm Maçı Modu Gelebilir

Oyununuzu Yönetici Olarak Çalıştırın

Tüm bunlar da çare etmediyse, son olarak oyununuzun düzgün olarak çalışmasına sebep olan şeyi ortadan kaldırmak için yönetici olarak çalıştırmayı deneyin. Bunun için oyuna sağ tıklayın, Özellikler’e girin ve .exe dosyasını bularak “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Valheim kasma sorunu çözümü için yapabilecekleriniz bu kadar.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL