Transformers Genel inceleme

Transformers Genel inceleme

Yazar: Emre Sinema

Tekrardan merhabalar, son zamanlarda pek yazı yayınlayamadım oyun ve genel teknoloji haberleri ile ilgili, çünkü gündemi pek takip edip yeni oyunlarda deneyim yaratamıyorum, bu sebeple oyunlardan daha çok sevdiğim beyaz perde hakkında yazılar paylaşmaya çalışıyorum ki bundan sonra makalelerime bu kategoriden devam etmeyi düşünüyorum.

Bu yazımda konuşacağımız, değerlendireceğimiz film ve film serisi: Transformers

Transformers aslında 1970/1980 yılları arasında yayınlanan kült bir çizgi film serisine dayanmaktadır. Tabii o yıllarda sinemada bilim-kurgu hala yapılamadığı için bu tarz yapımlar görmek sinemada imkansız, belki bir iki bilim – kurgu yapımı buluruz ama eski uzaylı veya zombili filmler le eşdeğer kaliteye sahiplerdir muhtemelen. Tekrar o yıllara dönersek Transformers o yıllarda çocuklar ve hatta bazı yetişkinler tarafından çok fazla ilgi gördü ve bu durum o yıllarda henüz yeni kurulmuş Hasbro‘nun dikkatini çekti. Hasbro sayesinde figür ve oyuncak satışları tavan yapan Transformers serisi tüm dünyaya kendini tanıttı.

Çizgi filmden, dev bütçeli sinemaya geçiş
transformers

Gelelim günümüze yakın tarihlere, artık Transformers serisi sadece Hasbro’nun değil birçok yapımcının ve yapımcı firmasının vizörüne girmeyi başarmıştı. Dream Works, Paramount ve UIP, güçlerini ve ellerindeki imkanları kullanarak ilk Transformers filmi için hazırlıklara başlamıştır. Yönetmen koltuğuna Michael Bay‘in oturmasına karar kılındı. Tarihler 2007 yılını gösterdiğinde beyazperdede ilk defa gördük o kocaman araçlara dönüşebilen robotları. Yönetmen koltuğunda Michael Bay, yardımcı yapımcı koltuğunda ise serinin büyük hayranlarından Steven Speilberg‘ü gördük.

Transformers

Farklı mekanizmalara dönüşebilme yetenekleri olan robotların yaşadığı gezegen, aslında iki farklı cepheye bölünmüştür. İyi ve kötü robotlar olarak farklı hedeflerin peşinde koşan bu Transformer’lar, gezegenlerindeki yakıt stoklarının azalması sonucu, uzayda farklı yakıt kaynaklarının arayışı içine girerler.

Ve tabii ki bu arayış, kimyasallar ve gerekli yakıt mineralleri açısından son derece zengin olan dünyamıza düşürecektir yollarını. Kolaylıkla otomobillere, uçaklara, deniz taşıtlarına, kamyonlara dönüşebilme yeteneği olan bu robotlar, dünyaya gelerek bu kaynakları ele geçirebilmek için bir savaş başlatacaklardır. Kötü ruhlu robotlar Decepticonlar’ın tek isteği kendi isteklerini elde edebilmek için dünyayı yok etmektir. Tabi yine karşılarında iyi robotlar ve onların başı Optimus Prime’ı bulacaklardır.

Bunada Göz At  Sıfır Bir Film İncelemesi

Filmin bütçesi: 151 milyon dolar
Filmin hasılatı: 709 milyon dolar
Film süresi :  130 dakika

Transformers 2: Yenilenlerin intikamı

Sam Witvicky bu sefer başını fena halde derde sokmuştur. Cybertron küp parçası onun zihnine işlenmiştir ve Decepticonlar onun sahip olduğu bu bilgileri ele geçirmeye çalışmaktadır. Fakat onu koruyan Optimus Prime ve ekibi Decepticonların sam’i ele geçirip dünyayı yok etme planını alt üst etmeye çalışacaktır

Ek bilgi: Film çekilirken bir sürü engelle karşılaşılmıştır. Writers Guild of America grevi, Amerikan Yönetmenler Birliği ve Aktörler Birliği ile bazı sorunlar yaşanmıştır. Bay, yapım işlerini bitirdiğinde Roberto Orci, Alex Kurtzman ve Ehren Kruger görsel ve yazımsal işleri bitirmişti. Mayıs ve Kasım 2008 arasındaki çekimler aralıklı olarak ABD’de yapılmıştır. Yurtdışında yapılması gereken çekimlerde ise çoğunlukla dekor kullanmak yerine ülkeye gidip çekim yapılmıştır.

Filmin bütçesi: 200 milyon dolar
Filmin hasılatı: 836 milyon dolar

Transformers 3: Ay’ın karanlık yüzü

Ay’ın Karanlık Yüzü filminin konusu Cybertron gezegeninde yaşanan Autobot ve Decepticon savaşında gezegenden ayrılıp dünya’ya doğu yola çıkan Autobotların eski lideri Sentinel Prime üstünden geçmektedir.(Spoiler içerir) Sentinel Prime ın uzay aracı ayın karanlık yüzüne düşer ve insanoğlu aya ulaştığı anda Sentinel’in gemisini keşfeder.Yıllar sonra Autobot ekibi ayın karanlık yüzüne iner ve Sentinel Prime ile birlikte kalan 5 kolonu dünyaya getirir ve Optimus matrix ile Sentinel’i yeniden hayata döndürür. İnsanoğlu Decepticon saldırısından Sentinel’i korumaya çalışırken Sentinel’i Decepticonlar ile anlaşma yaptığını anlatır ve İronhide ı öldürüp kaçar. Decepticonların elinde olan kolonlar sayesinde Cybertrone’u dünyaya getirmeye çalışır.İnsanoğlu bütün bu yıkımın suçlusu olarak Autobotları suçlar ve onları uzaya gönderir ancak roketin içinde saklanan Autobotlar planladıkları gibi tekrar dünyaya döner ve Chicago savaşında Decepticonlar karşı savaşırlar

Filmin bütçesi: 195 milyon dolar
Filmin hasılatı: 1 milyar 123 milyon dolar
Toplam süre: 154 dakika

Bunada Göz At  The Witcher Dizi İncelemesi

Transformers 4: Kayıp Çağ

Autobot ve Decepticon’lar arasında yaşanan son savaşın ardından dört yıl geçer. Savaşta Chicago şehri yerle bir edilmiş ve binlerce insan öldürülmüş olsa da dünya ve insanlık büyük bir tehditten kurtulmuş olur. İnsanlık yaralarını sarmaya çalışırken Amerikan Hükûmeti de Autobotlar ile arasındaki ilişkiye iyice koparmış, hatta hayatta kalanları yok etmeleri için CIA’de Mezar Rüzgarı adlı özel bir birim dahi kurulmuştur. Teksas’ta kendi halinde bir tamirci olan Cade Yeager, eline geçen hasarlı bir kamyoneti, parçalarını satma umuduyla kabul eder. Ne var ki bu kamyonetin yaralı bir Optimus Prime’dan başkası olmadığını anlaması uzun sürmez. Optimus Prime’dan aldıkları sinyallerle yola çıkan CIA ajanlarıyla başının derde girmesi de çok yakındır. Cade Yeager bir şekilde Optimus Prime’ı Chicago’ya ulaştırmak ve diğer Autobotlar ile iletişime geçmesini sağlamak zorundadır. Zira dünyayı tehdit eden güçlü bir düşman yola çıkmak üzeredir. Optimus Prime ve Autobotlar, Cade Yeager başta olmak üzere kendilerine destek olan insan topluluğunun yardımıyla başlarına gelen en korkutucu düşmanla yüzleşmek zorundadır…

Filmin bütçesi: 210 milyon dolar
Filmin hasılatı: 1 milyar 104 milyon dolar

Transformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers serisinin özündeki efsaneleri paramparça ediyor ve kahraman olmanın anlamını yeninden tanımlıyor. İnsanlar ve Transformerlar savaşta, Optimus Prime gitmiş. Geleceğimizi kurtarmanın anahtarı geçmişin sırlarında ve Transformerların dünyadaki gizli geçmişinde yatıyor. Dünyamızı kurtarmak Cade Yeager (Mark Wahlberg); Bumblebee; bir İngiliz lordu (Sör Anthony Hopkins) ve bir Oxford profesöründen (Laura Haddock) oluşan beklenmedik bir ittifaka düşüyor. Herkesin hayatında fark yaratması istenen bir an gelir. Transformers 5: Son Şövalye’de avlananlar kahraman olacak. Kahramanlar kötüler olacak. Yalnızca bir dünya ayakta kalacak: ya onlarınki ya da bizimki…

Yapım Aşamaları

Aralık 2014 tarihinde Mark Wahlberg, daha devam filmlerine katılacağına dair açıklamalar yaptı ve 2015 başlarında beşinci filme geri döndü. İlk başlarda 24 Haziran 2016 tarihinde vizyona girilecek idi. Fakat 2015 yılının Nisan ayında, 2016 yılından 2017 yılına ertelendi. 12 Şubat 2016 tarihinde Transformers 5’in gösterim tarihi 23 Haziran 2017 olarak açıklandı. 14 Nisan 2016 tarihinde Isabela Moner’ın yetim kız rolüyle katılacağı açıklandı. 22 Nisan 2016 tarihinde ünlü komedyen Jerrod Carmichael kadroya katıldı. 17 Mayıs 2016 tarihinde Transformers 5’in İsmi Belirlendi. İsmi ise Transformers: The Last Knight (Türkçe karşılığı Transformers: Son Şövalye) olarak açıklandı. Aynı gün, ilk Transformers üçlemesinde Lennox karakteri ile rol oynayan Josh Duhamel beşinci filme geri döndü. Küba’da yaklaşık 55 yıllık Ambargo’nun kaldırılmasının ardından bütün Hollywood sektörü Küba’ya göz dikti. Küba’da Ambargo sonrası çekilen ilk Hollywood filmi Hızlı ve Öfkeli 8 olmuştu. Hızlı ve Öfkeli 8’in Küba’daki çekimlerinin sona ermesiyle, Küba Ambargosu sonrası çekilen ikinci Hollywood filmi Transformers 5’in oldu. 3 Haziran 2016 tarihinde büyük aktör Anthony Hopkins, Transformers 5 kadrosuna katıldı. 5 Haziran 2016 tarihinde ise, filmin maskotu haline gelen Bumblebee karakterinin araç versiyonu 2016 model Chevrolet Camaro tanıtıldı. Ertesi gün (6 Haziran 2016), filmin çekimleri Arizona’da resmi olarak başladı.

Bunada Göz At  Bright 2 İçin Netflix'le Görüşülüyor

Son olarak filmin yönetmeni Michael Bay’in bu film için başardığı bazı şeyleri söylemeden geçmek olmaz. Transformers 2’nin çekimleri için Ürdün’e ve Mısır’a gidilmesi gerekmekteydi. Ve o dönemlerde yaşanan politik sorunlardan dolayı bu pek mümkün değildi, fakat Michael Bay yılmayıp bizzat kendisi gidip bu görüşmeleri sağlayarak hem iki ülke arası sorunların kritik kararlarına yön vermiş hemde harika bir yapım ortaya çıkarmıştır. Michel Bay’in bu başarısının ardından Amerikan ordusu kendisine filmlerinde kullanması için her türlü aracını tahsis etmiştir, yani filmlerde gördüğümüz spor araçları ne kadar gerçekse dostlar askeri uçaklardan tutun bombardıman araçları dahil her şey gerçektir. Fakat serisini beşleyen transformers sinemaya biraz ara vererek gelirini oyuncaklarsan elde etmeye devam etti, son olarak Bumblebee filmiyle bizlere gülümseyen dev robotları uzunca bir süre daha beyaz perdede göremeyebiliriz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL