PUBG TP Nedir?

PUBG TP Nedir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·19:24 Ekim 20, 2021

Sıkı PUBG oyuncularının en sık bahsettiği konuların başında TP kelimesinin geldiğini duymuşsunuzdur. PUBG TP nedir sorusuna cevap vermeden önce, bu terimin PUBG’ye özel olduğunu belirtmekte fayda var. Tıpkı diğer oyunlarda var olan terimlere benzer şekilde XP, EXP oyun için puanlarını adıdır. Rank denilen sistem içerisinde yükselmek isteyen oyuncular için çok önemli bir yer tutan PUBG TP, oyunlardan sonra elde edilen puanlamanın adıdır.

TP genel bir oyun terimi olarak karşımıza çıkar. Özellikle Battle Royale ve MOBA cinsi savaş oyunlarındaki oyuncu sıralamasını belirleyen oyun puanlarının kısaltması TP olarak geçer. Oyun dünyasında TP de azalma, TP artışı gibi terimler de sıklıkla karşımıza çıkmakta. Bugün dünya genelinde yüzlerce oyun ve her oyunun kendine ait bir terminolojisi bulunmakta. Tüm terimleri takip etmek imkansız olduğundan PUBG TP’nin ne anlama geldiğini ve nasıl kazanıldığı hakkında detaylı bir fikre sahip olmayabilirsiniz.

PUBG TP Ne Anlama Geliyor?

Oyun bittikten sonra karşınıza gelen ilk bildirimde ve locaya dönemden önce karşınıza TP puanınızı bildiren bir not gelir. Bu bildirim içerisinde oyuncuların toplam TP puanları yazar. TP puanınız, daha sonraki oyunlarda eşleşeceğiniz oyuncuları da değiştirir. Çünkü oyun içi rütbeler, PUBG TP puanına göre belirlenir. Yani bu puanlarınız ne kadar fazla olursa, o kadar rütbe atlayabilirsiniz. Seviye atlamak ve daha üst rütbelere erişmek için, XP’ye benzer şekilde bir kazanç elde edersiniz. Aynı zamanda zamansız ölümlerde ise TP kaybı yaşar, dolayısıyla hali hazırdaki rütbenizi kaybedebilirsiniz. Böylece oyun içindeki rütbe dağılımı da eşitlenmiş sağlanır.  İşte PUBG TP ne anlama geliyor sorusunun cevabı da tam olarak bu.

PUBG TP ne anlama geliyor sorusunun cevabını verdik. Şimdi bilmemiz gereken, PUBG TP puanı nasıl yükseltilir?

PUBG oyununda Taç, AS ve Fatih rütbeleri doğrudan bir prestij anlamına gelir. Ayrıca herhangi bir sezonda kazandığınız rütbeleri sergileyebilmeniz için oyun karakterinin üzerine bir nişan alabilir bunu diğer oyuncuların görebileceği şekilde sergileyebilirsiniz. PUBG TF puanlarını yükseltmek için yapmanız gerekenler basittir.  Oyunda ne kadar fazla sürede ölmeden hayatta kalırsanız, TP puanınız o kadar yüksek olur. Fakat buna ek olarak leş sayınız, yani oyun içinde öldürdüğünüz adam sayınız az olursa bu size dezavantaj sağlar. Yani hiç adam öldürmediğiniz taktirde TP puanınız düşer. Bu yüzden sona kalmak için verdiğiniz mücadele için de aynı zamanda adam da öldürmeniz gerekir. Öldürdüğünüz adamların bot veya gerçek oyuncu olması herhangi şekilde puanınıza etki etmez fakat rütbeniz ne kadar yüksek olursa, o kadar zor puan kazanırsınız. Buna bağlı olarak en kolay TP puanlarını bronz rütbesinde kazanabilirsiniz. En zor TP puanlarınızı Fatih, Taç ve AS rütbelerinde elde edersiniz. Oyun içinde birinci olursanız, muhtemelen oyun içindeki en yüksek puanı elde eden oyuncu da siz olursunuz.

Yorum yaz