PUBG Mobile Yeni Harita

PUBG Mobile Yeni Harita

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·19:21 Ekim 20, 2021

Fortnite ve COD gibi oyunların genel anlamda yaptığı radikal değişikliklerle oyuncularını sistemde tutmaya çalışması, PUBG yetkililerini de harekete geçirmişti. Son birkaç sezondur sürekli yeni güncellemelerle oyunculara farklı deneyimler sunmayı amaçlayan geliştiriciler, bir yandan yeni haritalar ile oyuna yeni kan katma telaşında. Bu yenilikler ışığında tanıştığımız PUBG Mobile yerine harita, kullanıcıları heveslendirmiş gibi gözüküyor. Birkaç ay önce PUBG Steam versiyonuna gelen Karakin haritası, heyecan yaratmıştı. PUBG Mobile yerine harita bekleyen oyuncular başlarda arama motorlarında çok sık arama yapmıştı ancak zamanla beklenenden daha geç olacağı anlaşıldı. Nihayetinde PUBG Mobile versiyonuna da gelen Karakin haritasının özellikleri neler?

Karakin, genel hatlarıyla Livik, Erangel ve Vikendi karışımına benzer bir yapıda. Büyük bir kısmı çöl olmasına karşın, Vikendi’den farklı olarak daha fazla loot alanı bulunmakta. Vikendi haritasının yerini alması bekleniyor dense yalan olmaz. Haritanın toplam alanı 2 kilometre kare genişliğinde. Vikendiye göre oldukça küçük. Tıpkı Livik haritasında olduğu gibi bu harita için de özel bir sınır uygulanmış ve diğer haritaların aksine sadece 64 kişinin girebilmesi mümkün. Muhtemelen bu sınırın sebebi, haritanın nispeten küçük olması.

Karakin haritasının getirdiği yeniliklerden bir diğeri de Steam versiyonundan yabancı olmadığımız yapışkan bombalar, mermi geçiren ince duvarlar ve birkaç farklı oyun mekaniği özellikleri.

PUBG Mobile Karakin Haritası Özellikleri

Nisan ayının başında PUBG Mobile resmi sosyal medya hesaplarından duyurusu yapılan Karakin haritasının özellikleri de merak konusu olmuştu. Yapılan duyurularda merakla beklenen haritanın Vikendi’ye benzer olduğu gözlendi. Bildiğiniz gibi Vikendi bir çöl haritası ancak fazlasıyla geniş. Karakin ise bunun tam tersi, neredeyse Livik kadar bir alana sahip.

PUBG Mobile 1.3 yama notlarında yer alan resmi açıklama şu şekilde:

  • Karakin 2 kilometrekarelik bir alana yayılmış, kuru, açık ve kayalarla dolu. Karakin'de her an sana meydan okuyacak.
  • Oyuncular, dağlarda uzun menzilli tüfek savaşları, strateji gerektiren şehir savaşları ve binalara rastgele hasar verecek şekilde tasarlanan yeni mekanik Demolition Zone altında gerilim dolu savaşlar yaşayacaklar.
  • Oyundaki toplam oyuncu sayısı 64 olacak.

Karakin’den önce gelen Livik haritası, Sanok haritasına benzer özelliklere sahip. Yani, çok daha ufak ve loot yapmak daha basit. Harita ne kadar büyük olursa, harita içerisinde yerleştirilen mühimmatlar da o kadar alana yayıldığı için büyük haritalar uzun süreli loot zamanı gerektiriyor. Ancak tüm bunlara ek oyunculara mavi alan için daha fazla süre tanıyor. Karakin gibi küçük haritalarda ise alan kapanması daha hızlı olduğu gibi oyunun temposu da hızlı ilerliyor ve yaklaşık 15-20 dk içerisinde oyun son buluyor.

Bu özellikler göz önüne alındığında, lootdan çok çatışmayı göze alan ve hızlı oyunlar seven oyuncular bu tip haritaları tercih etmekte. Fakat alanın küçük olmasının getirdiği bazı dezavantajları da yok değil.

Karakin Yıkım Bölgesi

Muhtemelen Karakin haritasının en büyük özelliklerinden birisi, “Yıkım Bölgesi” adı verilen özellik. Şüphesiz oyunda yenilik ve değişiklik arayan oyuncular Karakin yıkım bölgesi özelliğini dikkate değer bulacaklar. Yıkım bölgesi, alanın her maçta düzenin değişmesine sebep oluyor. Yani kafanıza göre gönül rahatlığı ile her yerde kamp kuramazsınız. Başka bir deyişle tek bir alanda pusun dakikalarca hareketsiz bekleyen oyuncular için iyi bir haber olduğu söylenemez. Çünkü araziler ansızın bombalanarak yok ediliyor. Peki yıkım alanında olduğunuzu nasıl anlarsınız? Tıpkı kırmızı bölge uyarısı gibi yıkım bölgesi içinde olduğunuzda da bir uyarı alıyorsunuz. Fakat bu uyarı insanı titreten bir siren sesi şeklinde geliyor.  Bombardıman altında kalmak istemiyorsanız, siren sesini duyduğunuzda harekete geçseniz iyi olur.

Yorum yaz