PUBG Hangi Ülkenin Oyunu?

PUBG Hangi Ülkenin Oyunu?

Yazar: Emre PUBG

Mobil oyunlar arasında en popüler oyun olan PUBG Mobile gün geçtikçe kitlesini arttırmaya devam ediyor. Son zamanlarda çoğu oyuncu PUBG hangi ülkenin oyunu diye düşünüp duruyorlar. PUBG oyununun hangi ülkeye ait olduğu ve hangi yapımcıya ait olduğuna dair bilgiler biraz karışık, hem mobil hem de bilgisayar sürümü bulunan oyunun yapımcıları ve dağıtıcıları farklı olduğu için hangi ülkeye ait olduğunu gelin beraber çözmeye çalışalım. Bu yazımızda sizlere dünyanın en popüler Battle Royale oyunlarından biri olan PUBG hangi ülkenin oyunu onu sizlere söyleyeceğiz.

PUBG Hangi Ülkenin Oyunu?

Popüler oyun PUBG’nin hangi ülkeye ait olduğu konusuna gelince ortalık biraz karışıyor. İlk önce PUBG Mobile‘dan bahsedelim. PUBG Mobile’ın yapımcısı PUBG Corporation şirketidir ve bu şirket Güney Kore merkezli bir şirkettir, dağıtım şirketine gelirsek o da Tencent Games şirketidir ve bu şirkette Çin merkezli bir şirkettir.

Bilgisayar sürümü olan ve ilk çıkış yapan PUBG‘ye gelecek olursak. PUBG, PUBG Corporation ve BlueHole şirketleri tarafından geliştiriliyor, bu iki şirkette Güney Kore merkezli şirketlerdir. Dağıtıma gelecek olursak da geliştirici şirketten biri olan BlueHole şirketi dağıtımı üstleniyor.

Her iki platformda da işler biraz karışık fakat dağıtım şirketine değil de bizim geliştirici şirketine bakmamız gerekiyor bu yüzden de PUBG, Güney Kore ülkesinin oyunudur.

PUBG Nedir?

PlayerUnknown’s Battlegrounds, ya da bilinen adıyla PUBG, Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100’e yakın (en fazla 100) oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. Oyuncuların temel amacı çeşitli yerlerden buldukları çeşitli silahlarla diğer oyuncuları öldürüp ölmeden en sona kalan oyuncu olmaktır. Oyun esnasında adanın haritasındaki güvenli alan gittikçe küçülmeye başlar. Harita küçüldükçe oyuncular daha küçük bir alana yoğunlaşırlar ve birbirlerini görüp saf dışı bırakmaları ihtimâli kolaylaşır. Oyunda en son hayatta kalan oyuncu/takım oyunu kazanır.

Bunada Göz At  PUBG Mobile 16. Sezon Ne Zaman Gelecek?

Oyun ilk olarak 23 Mart 2017 tarihinde Steam erken erişim ile Microsoft Windows için çıkış yapmıştır. Çıkışından yaklaşık 3 ay sonra 4 milyondan fazla kopya sattı. Oyunun ilk ana sürümü Windows platformunda 20 Aralık 2017’de erken erişimden çıkarak yayınlandı. Xbox One versiyonu 12 Aralık 2017’de piyasaya sürüldü. Mobil battle-royale oyunlarının artmasıyla birlikte PUBG Mobile 9 Şubat 2018’de Çin’de ilk çıkışını yaptıktan sonra 19 Mart 2018’de Android ve İOS platformları için ücretsiz olarak yayınlandı.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL