NVIDIA GeForce NOW Sunucuları Türkiye’ye Geliyor

NVIDIA GeForce NOW Sunucuları Türkiye’ye Geliyor

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·22:16 Şubat 12, 2021

GeForce Now Türkiye'ye ne zaman geliyor? Avrupa ve Amerika'dan sonra Türk kullanıcıları da resmi sunuculara giriş yapabilecek!

Bilgisayarın sistem gereksinimlerinden ötürü birçok oyunu oynamaktan mahrum kalan oyunculara müjde Turkcell şirketinden geldi.  Turkcell, NVIDIA GeForce NOW sunucularını Türkiye’ye getiriyor. Oyun tutkunlarının çok uzun süredir sorun yaşadığı server problemlerinin başında alt yapının kötü oluşu gelmekte. Pandemiden sonra gün yüzüne çıkan sorun, Türkiye sınırları içerisindeki fiber altyapı eksiği. Aslına bakarsanız bu sorun uzun zamandır mevcuttu ancak gündeme getiren kişi sayısı az olduğu için bastırılan bir konuydu. Artık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet elektrik gibi olmazsa olmazlardan. NVIDIA şirketi, dünyanın olmazsa olmazları arasına girmiş internet üzerinden harika bir hizmet veriyor. Bu sayede artık server üzerinde izin verilen tüm oyunları oynayabilmeniz mümkün. Ancak bu sunucular üzerindeki oyuncuları akıcı ve yüksek FPS ile oynayabilmeniz için iyi bir internete sahip olmanız gerekiyor. Türk Telekom CEO’suna göre Türkiye’de 7.5 milyon km fiber hat var ancak bu rakam esasında sadece 450 bin km. Peki NVIDIA Geforce NOW sucuları nedir? NVIDIA GeGorce NOW Sucuları Türkiye’ye gelecek mi?

NVIDIA GeForce NOW Sucusu Nedir?

Bulut tabanlı bir sistem olan GeForce NOW, 30 Eylül 2013 tarihinde sınırız erişimli kütüphaneye sahip bir server olarak sunuldu. Buna ek olarak satın al ve oyna modelinde oyunların da sunulduğu serverde mevcut oyunlar uzaktan oynanabiliyor. Bir nevi sanal bir bilgisayara erişim sağlayan oyuncular, sistem üzerinden satın aldığı oyunları onayabiliyorlar. Bu vesile ile oynayacağınız oyunun sistem gereksinimlerini düşünmek zorunda kalmıyorsunuz. Windows ve Macintosh bilgisayarların yanında ek olarak Android sistemler için de 2019 yılında hayata eklendi.

Sunucular arasında bulunan veri merkezleri, sunucu ağından Nvidia Tesla grafik kartları üzerinden saniyede 60 FPS’e kadar 1080 çözünürlüğünde oyun oynayabilme olanağı sunuyor. Ancak bunun için önerilerin minimum internet, 50 Mbit. 50 Mpbs’nin altında 25 Mpbs’ye kadar olan internet hızlarında kalite 720 p 30 FPS’e kadar düşmekte. Teoride harika bir sistem olsa da Türk insanına biraz yabancı. Ancak artık Turksell ile bu hizmet ülkemize geliyor.

NVIDIA GeForce NOW Türkiye

NBIDIA GeForce NOW Türkiye serverelerinin adı, Turkcell iştiraki ile Turkcell Game olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere Turkcell TV niteliğinde olacak. Ülkemize özel sunucular NVIDIA tabanlı olsa da Turkcell aracılığı üzerinden hizmet verecek. Türk kullanıcıları, Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyada iki merkezi bulunan sistemden Avrupa üzerinden hizmet alabilecekler. Servise abone olan birkaç yüz kadar oyun tutkunu mevcut. Fakat genel olarak sorunları oyunlara girmeden önce uzun bekleme süreleri, düşük video kalitesi ve FPS sorunu. İnternet üzerinde kullanıcıların birçoğu bu tip sorunlar için araştırma yapıyor fakat resmi bir hizmet olmamasından ötürü buna yapılacak pek bir şey yok. En azından bugüne kadar yoktu. NVIDIA GeForce NOW sunucuları Türkiye’ye geldikten sonra tüm bu sorunlar da ortadan kalkmış olacak.

Turkcell Game Ne Zaman Açılacak?

Oyun tutkunları şimdiden Turkcell Game ne zaman açılacak merak etmeye başlamış durumda. Alınan son haberlere göre Turkcell ve NVIDIA şirketleri arasında anlaşma sağlanmış durumda ancak sistemin ne zaman hazır olacağına dair net bir şey henüz belli değil. Sisteme ön kayıt yaptırmak isteyen kullanıcılar bazı lansman özelliklerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek. Dilerseniz linke tıklayarak tamamen ücretsiz şekilde sisteme ön kayıt oluşturabilir ve geleceğin sisteminde yerinizi alabilirsiniz.

Windows, Chromebook, macOS, Andorid ve iOS tabanlı işletim sistemlerinin desteklediği NVIDIA GeForce Now sunucusunda yer alan oyunlar şunlar:

7 Days to Die
Amnesia: Rebirth
Among Us
Assassin’s Creed Valhalla
Bright Memory
Bus Simulator 18
Cities: Skylines
Cyberpunk 2077
DayZ
Europa Universilas IV
Farming Simulator 19
Far Cry 5
Goat Simulator
Hearts of Iron IV
Immortals Fenyx Rising
Marvel’s Avengers
Metro: 2033
Mount

Yorum yaz