Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Yazar: Emre Rehber

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Son yılların en popüler gündem maddelerinden biri kripto paralar yaklaşık 8-9 yıl önce hayatımıza girmiştir.

Günümüzde kripto para birimleri pek çok kişi tarafından duyulmuştur. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi (şifreleme) kullanılır.

Kripto paralar bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmez, yani merkezileştirilmemiş bir sistem mevcut, bu da sistemin daha güvenli olmasını sağlıyor.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir.

Kripto paralar ilk olarak nasıl ortaya çıktı? 

Kullandığımız parasal sistemin temelinin Lidyalılar tarafından ortaya çıkarıldığını biliyoruz. Peki kripto para ilk olarak nasıl ortaya çıktı? İnternet dünyasının muhtemelen en büyük sırlarından biri şu anda bu. İlk kripto para yani Bitcoin’i kim ortaya çıkardı? Bitcoin’in kurucusu olarak tüm kaynaklar “Satoshi Nakamoto” ismini işaret ediyor.

Kripto para nasıl üretiliyor?

Her kripto para biriminin belirli bir üretim sınırı vardır. Bitcoin‘i örnek alacak olursak ilk yayınlanan protokollerinde sadece 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesi yer alıyor. Yani üretim açısından bir sınırı bulunuyor. Bu nedenle de her geçen gün bu paraya olan rağbet artıyor çünkü bulunması giderek zorlaşıyor. Üretim işlemine dönecek olursak kripto para üretim işlemi kelimenin tam anlamıyla madencilik şeklinde oluyor. Yani nasıl altın bulmak için kazılar yapılıyorsa kripto para bulmak için de matematik problemleri, yazılımlar tarafından çözülmeye çalışılıyor. Herkesin çözebilme ve üretebilme hakkı olduğu için de en çok çalışan, daha çok üretiyor diyebiliriz. Siz de gerekli teknolojik sistemlere (temel olarak işlemci gücü ve internet bağlantısı) sahipseniz siz de bu üreticilerden biri olabilirsiniz. Tabi ki bu iş o kadar kolay değildir.

Bunada Göz At  GTA San Andreas Hileleri

Kripto para güvenli mi? 

Kripto para, özellikle merkezi bir otorite ile yönetilemediği için temelinde güvenlidir diyebiliriz fakat çalınma (hack) söz konusu. Milyar dolarları aşan işlem hacmi dolayısıyla kripto paralar çok fazla saldırı alabiliyor. Bu saldırılardan siz de zarar görebiliyorsunuz tabi, ama bu risk hayatın her alanında karşılaştığımız riskler karşısında pek bir anlam ifade etmiyor bence. Zaten kripto paraların güvenliği “blockchain” adı verilen bir teknolojiye dayanıyor.

Kaç tane kripto para mevcut?

Dünya’da şu anda 5 binden fazla kripto para mevcuttur ve bu sayı durmaksızın artmaktadır. Fakat bunların en büyüğü Bitcoin’dir

Piyasa Değerine Göre İlk 10 Kripto Para Birimleri

• Bitcoin ~ 60.824 TL

• Ethereum ~ 1.470 TL

• XRP (Ripple) ~ 1,50 TL

• Tether ~ 7,02 TL

• Bitcoin Cash ~ 1.753 TL

• Bitcoin SV ~ 1.459 TL

• Litecoin ~ 328 TL

• Binance Coin ~ 119 TL

• EOS ~ 19,79 TL

• Tezos ~ 19,46 TL

Bu değerler 30 Nisan 2020 – Saat: 22.08 aittir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL