Kopyalanmayan Yazıları Kopyalama (Kolay Yol)

Kopyalanmayan Yazıları Kopyalama (Kolay Yol)

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·02:24 Ocak 29, 2021

Kopyalanmayan yazıları kopyalama (kolay yol) ev ödevi yapan öğrenciler başta olmak üzere herkesin işine yarayabilir. Ayrıca sosyal medyada alıntı yaparak paylaşma yapmak isteyebilirsiniz. Bazı sitelerde kopyalama koruması vardır ve bu yüzden CTRL C ve CTRL V kısa yolları işe yaramaz. Kopyalama yapamadığınız sitelerin bazılarında yazıları seçemez, bazılarında seçseniz dahi sağ tıklama yapamazsınız. Kopyalama engelinin sebebi, intihalin önüne geçmek veya özgün içeriklerin başka yerlerde paylaşılmasını engellemektir.

Eğer yazıyı kopyalamaya çalışırken bir sorun yaşıyorsanız, ilk olarak garklı bir tarayıcıdan giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Çoğu site, kopyalama engelini Google Chrome için kullanmaktadır. Bu çözümü Opera veya Firefox gibi farklı bir tarayıcıdan deneyerek aşabilmeniz mümkün. Eğer bu aradığınız çözümü size sunmadıysa endişe etmeyin, çünkü kopyalanmayan web sayfasını kopyalama teknikleri vardır.

Kopyalanmayan yazıları kopyalamanın kolay yolu, herhangi bir script yazmadan veya eklenti kurmadan kopyalama yapabilmenizi sağlayacaktır. Eğer bilgisayarınızda başka bir tarayıcı yoksa veya ısrarla Google Chrome kullanmak istiyorsanız, Google Chrome kopyalama engelini açma hakkında bilgi vereceğiz.

İlk olarak Google Chrome tarayıcısını açın ve sağ üst kısımda bulunan üç noktaya tıklayın. Açılan pencereden kırmızı olarak işaretlenmiş “Ayarlar” kısmına tıklayın.

Karşınıza giren sekmeden “Gizlilik ve Güvenlik” sekmesine giriş yapın ve buradan “Site Ayarları”na gelin.

Son olarak bu sayfaya geldikten sonra JavaScript seçeneğine gelin ve izin verildi seçeneğini inaktif hale getirin. Bu, bazı kodların çalışmasını engeller ve kopyalama yapmanızı engelleyen kodu etkisiz hale getirir.

İstediğiniz aldıktan ve kopyalama işlemini yaptıktan sonra JavaScrpit’i tekrar aktif hale getirmeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde Java gerektiren sitelere giriş yaptığınızda çeşitli yükleme sorunları yaşayabilirsiniz.

Kopyalanmayan Yazıları Kopyalama (Eklenti Yöntemi)

Başta da belirttiğimiz gibi, kopyalanmayan yazıları kopyalama (kolay yol) ile herhangi bir yazılım bilgisine veya eklenti indirmenize gerek kalmadan yapılabilir. Ek olarak kopyalama yapabilmenizi sağlayan diğer işlem, eklentidir. Peki kopyalanmayan yazıları kopyalama (eklenti yöntemi) nasıl yapılır?

Siteden yazı kopyalayamıyorum diye üzülmeyin, bunun için tek yapmanız gereken eklenti kurmanız. Eklenti kurmadan önce Google Chrome mağazasına giriş yapın. Link adresini bilmiyorsanız buraya tıklayarak giriş yapın. Sayfanın sol üst köşesinde bulunan “Mağazada Ara” seçeneğine gelin ve Pumpkin’s Right Click Enable yazın. Bu, sağ tıklama engelini ortadan kaldıran basit bir eklentidir. Tıkladıktan sonra bu sayfaya giriş yapın ve sağ üst kısımda yer alan “Chrome’a Ekle” seçeneğine tıklayarak eklentiyi indirin. Eklentiyi indirdikten sonra sağ üst kısımdan uygulamayı aktif hale getirin. Eğer eklenti burada görünmediyse, ayarlar, eklentiler sekmesine gelerek aktif hale getirin.

Yazdır Seçeneği ile Yazı Kopyalama

Yukarıda yer alan yöntemlere ek olarak kopyalanmayan yazıları kopyalama yapmanız için sayfaya giriş yapın ve yazdır seçeneğine gelin. Dilerseniz Ctrl P kısa yolu ile yazdırma sayfasını açabilirsiniz. Daha sonra sol kısımda yer alan yazıları kopyalayabilmeniz aktif hale gelecektir.

Yorum yaz