Guild Wars 2 Nedir ve Nasıl Oynanır?

Guild Wars 2 Nedir ve Nasıl Oynanır?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·04:36 Şubat 27, 2022

Guild Wars 2 oyunu, ArenaNet tarafından geliştirilmiş ve NCSOFT tarafından yayımlanmış bir oyundur.  Oyun bedava oynanan bir oyundur.  Oyun, oynayan oyuncuların dünyaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşması için diğer oyunlarda pek kullanılmayan dalgalanma efekti kullanmaktır. Bu da bu oyunu diğer oyunlardan bir adım ileri taşımaktadır. Gelin bağımlısı olacağınız bu oyunun nasıl oynandığına ayrıntılı olarak bakalım. Sizler için Guild Wars 2 nedir ve nasıl oynanır sorusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Peki Guild Wars nedir ve nasıl oynanır?

Guild Wars 2 Oyunu Nasıl Oynanır?

Dünyaca ünlü Guild Wars 2 oyunu, ArenaNet tarafından geliştirilmiş oyun motorunun değiştirilmiş bir sürümünü kullanmakta. Oyun motoruna 3D ortamlar, gelişmiş animasyon ve grafik sistemleri ve fizik sisteminin kullanımı olmak üzere daha birçok yenilikler eklenmiş. Oyuna başlarken oyuncunun beş ırk ve sekiz meslekten oluşan bir avatar yaratması gerekiyor. Bu beş ırk şöyledir; insan ırkı, charr ırkı, asura ırkı, norn ırkı ve sylvari ırkı. Oyuncular oyun içinde zırhlarına göre ayrıştırılabiliyor. Hafif zırhlılar bilginler, orta zırhlılar maceracılar, yüksek zırhlılar ise askerler olarak değerlendiriyor. Bu tür oyunlarda her partide genellikle bir şifacı olur ve karakterleri iyileştirmek için oradadır. Bedava Guild Wars 2 oyununda bir şifacının gerekliliği kısıtlama sağlayabileceğinden özel iyileştirmeler yapan karakter sınıfları bulunmuyor.  Bunu yerine her oyuncu aynı zamanda şifacı yeteneğine sahip oluyor.  Oyuncunun ırkı ve mesleği erişebileceği becerileri belirliyor.

Oyun, oyuncular arasında yetenek tabanlı savaş sistemi kullanıyor. Oyuncular bir yetenek havuzundan karakterlerine 10 adet beceri seçebiliyorlar. Seçilebilen becerilen ilk 5’i oyuncunun silahı ve mesleği ile ilgilidir. Altıncı beceri şifa içindir. Yedi, sekiz ve dokuzuncu beceriler oyuncunun level atlayıp zor seviyeleri gelince kullanabileceği becerilerdir. Onuncu beceri ise oyuna başladığınızda kilitli olan “seçkin beceri”dir. Yukarıda açıklanan küçük ölçekli, taktik muharebeye ek olarak, oyun ana dünyadan bağımsız, kalıcı bir dünyada gerçekleşen büyük çaplı muharebede "Dünyaya karşı Dünya" özelliğine sahiptir. Oyuncular "anında" inip çıkabiliyor ve başarıları ile orantılı ödüller ile kuşatma silahları inşa edebiliyorlar

Guild Wars 2 Oyununun Geliştirilmesi

Guild Wars Utopia oyunu için yapılan bir tasarım toplantısında Guild Wars 2’yi yaratma kararı alındı. Yönetici Şirket daha sonra 2007 yılında Guild Wars 2 oyunu için çalışmalara başlandı. Oyun 27 Mart 2007 tarihinde halka açıklandı. Oyunun açıklanmasından 2 yıl sonra, Ağustos 2009 tarihinde oyunu halka göstermekten mutlu oldukları bir duruma ulaştığı yetkililer tarafından bildirildi. Games.com sitesinde oyunun bir fragmanı yayınlandı. 18 Eylül 2012 tarihinden beri Bedava Guild Wars 2 oyunu marketlerde ücretsiz olarak bulunmakta. Oyunun en heyecan verici güncellemelerinden biri 2012 yılının Kasım ayında yapıldı. Guild Wars 2 oyununa 26 Kasım 2012 yılında yapılan güncellemeyle “Sislerin Fraktalları” adında yeni bir zindan eklendi. Oyundaki diğer büyük zindanlar, mini zindanların birleşiminden oluşmaktadır. Ancak Sislerin Fraktalları diğer zindanlardan farklı. Sislerin Fraktallarında ki her Fraktal kendi öyküsünü ve alanını içeriyor. Guild Wars 2 oyununa şu an da her 2 haftada bir içerik güncellemeleri geliyor. Ancak yetkililer sistemi önümüzdeki günlerde 2 ila 3 ayda bir yapılacak büyük güncellemeler şeklinde sürdürmeyi düşünüyorlar. İçerik güncellemeleri oyun monotonlaşmasın diye yenilikler getirecek. Bu yenilikler arasında satın alınabilecek yeni ürünler, benzersiz etkinlikler, yeni savaş seçenekleri ve yeni mekanikler içeriyor.

Guild Wars 2 Oyun Kılavuzu

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ilk oyuna başlayınca 5 ırk ve 8 meslekten oluşan bir karakter yaratmanız gerekecek.  Eğer oyunu öğrenmek istiyorsanız, gözünüze kestirdiğiniz rastgele bir karakteri seçin ve bir süre onunla oynayın. Bu hem oyunu öğrenmenizi hem de karakterler hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Daha sonra nasıl bir karakter seçmek istediğinize karar verip yeni bir oyuna başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz karaktere bağlı olarak, karakteriniz bir öyküye sahip olacak. İlk öncelikle karakterinizin öyküsünü öğrenmelisiniz. Oyun içinde zaten size gerçek zamanlı eşlik edecek

Yorum yaz