GeForce Now İnternet Hızı Gereksinimleri

GeForce Now İnternet Hızı Gereksinimleri

Yazar: Emre Geforce Now

GeForce Now internet hızı gereksinimleri, internet altyapısı bakımından çözülmesi gereken birçok sorunu olan Türk oyuncular için biraz zorlayıcı olabilir. Aslına bakarsanız dünyanın herhangi bir yerinde kullanılan internet hızı, Türkiye’de bir lüks olarak kabul edilebiliyor. Bu yüzden GeForce not internet hızı gereksinimleri sağlıklı bir şekilde oyun oynamak isteyenleri kara kara düşündürüyor. Gerekli internet hızından çok düşük hız alanlar sistem tarafından oyundan atılabilir veya ping sorunu yaşayabilir. Ping sorunu yaşayan oyuncuların çoğu mecburen hikâye tabanlı oyunlara yönelebilmekte.

GeForce Now internet hızı gereksinimleri Nelerdir?

GeForce Now internet hızı gereksinimleri Nelerdir? GeForce NOW üzerinden alacağınız akıcı ve ideal FPS 60 olarak kabul edilir. Bu, saniye başına 60 kare manasına gelir ve bu hızda alınan piksel değeri 720p olacaktır. Bunun için almanız gereken en düşük internet hızı 16 Mbps olmalı. Gene 60 FPS’de ancak 1080 p çözünürlükte bir oyun deneyimi için almanız gereken internet hızı en az 25 Mbps olmalı.

Bu değerlerde bir internete sahip olmakta zorlanıyorsanız size muhakkak kablolu ağ ile bağlanmanızı tavsiye ederiz. Laptop veya kablolu ağ ile bağlanamayacak durumda olan kullanıcıların alması gereken kablosuz internet hızı 5 GHz olmalı. Ev interneti kullananlar en iyi sonucu alabilmek için fiber internet kullanmalı. Kablosuz ağ ile internet alan ve modeme uzak olan kullanıcıların kullanabileceği internet adaptörleri ve alıcı yükselttiricileri mevcut. Eğer internetinizi 25 ve 15 Mbps değerlerinin altında alıyorsanız ping düşürmek için almanız gereken ek tedbirler olacaktır. Bu durumda yapmanız gerekenler kısaca:

  • Antivirüs programını kapatın
  • Kullanmadığınız cihazları internetten çıkın
  • Arka planda çalışmakta olan uygulamaları kapatın
  • Programı bilgisayarınızda optimize edin

 

GeForce Now İnternet Hızı Sorunları

GeForce Now sunucuları sorunları arasında resmi forumda en çok sorulan sorulardan bazıları şunlar:

Bunada Göz At  Geforce Now Ücreti Ne Kadar? Fiyatı Nedir?

Konsol bağlayınca internet hızının düşmesi: GeForce now sunucularına Xbox ve PlayStations gibi konsollar üzerinden bağlanmaya çalışan kullanıcılar, akıcılık ve FPS sorunu yaşayabilir. Bunun için modeminizi 5 GHz olması gerekebilir. 2.5 GHz’li modemler yüksek ihtimaller soruna sebep olmakta. Ek olarak cihazınızı kablo ile bağlamanız internet hızınızın daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Yönlendiricinize Kablo ile bağlıysanız, 5GHZ önemli değil. 5GHR veya 2,4 GHZ, WLAN kullanıyorsanız önemlidir. Almanız gereken tolere edilebilecek en düşük hız 10 Mbps’dir. Bu nedenle şu anda Geforce’da oynarken başka bir ağ trafiği olmamalıdır. Yani TV, telefon ve tablet gibi cihazları internetten çıkmanız sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

10 Mbps’nin altında alacağınız hızlarda bağlanırken alacağınız sorun muhtemelen GeForce Now bağlanamıyor hatası olacaktır. Bu tip durumlarda modemini açıp kapatmayı deneyebilirsiniz. Sorun çözülmezse internet hız testi yaparak sorunun nereden kaynaklandığını tespit edin. Eğer yukarıda belirtilen değerlerin altında bir hız alıyorsanız internet sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz. İnternetiniz gerekli hızları karşıladığı halde bağlanma sorunu yaşıyorsanız sorununuz internet kaynaklı değil sistemsel olabilir.

Uygulama üzerinden internet hızınızı test etmek için anasayfa üzerinden “Oyunlarınızı Senktronize Edin” sekmesine tıklayın ve burada açılan sayfanın alt kısmına gelin. “Oyun Senkronizasyonu” penceresinin altında yer alan Sunucu Konumu penceresinde “Ağ Testi” seçeneğine tıklayın. Birkaç saniye içerisinde yapılan test sonucunda internet hızınız uygunsa başarılı sonucunu alırsınız. Fakat ağ analizi sonucunda internetiniz uygulamanın tavsiye ettiği hızın altındaysa Ağınız Üzerinden Akış Göndermeniz Önerilmez! Şeklinde bir uyarı alırsınız.

İnternet hızınız hakkında ayrıntılara erişmek için “Ayrıntılar” bölümüne tıklayın. Burada internetinizin bant genişliği, yüzdelik açısından kare kaybı ve MS gecikmesini görüntüleyebilirsiniz. Bu kısımda internet hızınız, olması gereken ve önerilen gibi seçenekleri görüntüleyebilmeniz mümkün.

Bunada Göz At  Geforce Now Nasıl Kayıt Olunur?

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL