Fortnite Oyunu Hakkında Herşey

Fortnite Oyunu Hakkında Herşey

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·02:27 Ocak 29, 2021

Oyun çağı altın yıllarını yaşıyor. Özellikle Covid-19 pandemisinden sonra insanlar hobilerine daha fazla yöneldi ve oyun şirketleri satış rekorları kırıyor. Ancak Fortnite oyunu için altın çağ çok daha önceden başlamıştı. Çin merkezli Blue Hole tarafından geliştirilip piyasaya sürülen PUBG oyunu, oyun sektöründe yeni bir modanın öncüsü oldu. Battle Royale oyun modu denilen bu oyun, Counter ve Call of Duty gibi köklü oyunları kendine çekti. Bununla birlikte piyasaya sürülen pek çok oyundan biri olan Fortnite için çok fazla şans verilmemişti. Ancak bu oyunun birkaç avantajı vardı. Her şeyden önce oyun konsollarında da oynanabiliyor ve oyuncuların birbiri ile oynamaya devam edebiliyor olması bir cazibe oluşturdu.

Oyunu bu kadar popüler yapan nedir?

  • Ücretsizdir ve çok çeşitli cihazlarda mevcuttur. Playstation 4, Nintendo Switch, XBox One, PC, Mac, iOS ve bazı Android cihazlar da.
  • Oynanış basit ama son derece sürükleyici. Çok oyunculu oyunlar 30 dakikaya kadar sürer ve oyuncular yeni bir oyuna hızla yeniden girebilir, bu da uzun oturumları son derece kolaylaştırır.
  • Çekici bir şekilde tasarlanmıştır ve haftalık güncellemeler ve zorluklarla sürekli olarak gelişmektedir.
  • Oyun içi para birimi - V-dolar - oyuncuların ödüller için zorlukları tamamlamasına izin verir.
  • Kültürel olarak çok büyük, takip eden devasa bir sosyal medya (YouTube ve Twitch gibi video ve akış uygulamaları aracılığıyla), bu nedenle çocuklar oynamazlarsa kendilerini dışlanmış hissedebilirler.

[irp posts="13847" name="Fortnite Sistem Gereksinimleri"]

Fortnite nasıl indirilir?

Fortnite nasıl indirilir? Bunun için Epic Games Luncher indirmeniz gerekir. Bu luncher adı verilen uygulama ücretsiz. Bu siteye girerek Epic Games Başlatıcısını İndir seçeneğine tıklamanız ve indirmeniz yeterli olacaktır. İndirdiğiniz uygulamanın Setup’ını yüklemek için İndirilenler klasörüne gelin ve yüklemeyi tamamlayın. Daha sonra Luncher bilgisayarın sağ alt kısmında veya masaüstünde görünür.

Luncher’ı indirdikten sonra geriye kalan uygulamadan oyun indirebilmek için üye olmak ya da herhangi bir sosyal medya sitesinden giriş yapmak. Facebook ve Google mail ile uygulamaya giriş yapın ve mağazaya Fortnite yazarak oyunu aratın, üzerine tıklayın ve sağ alt köleden indirmeyi tamamlayın.

Fortnite nasıl oynanır?

Bitmek bilmeyen maceranın ve her sezon yenilenen Fortnite nasıl oynanır? Oyun temelde 3. şahıs ve FPS modunda oynanabilmekte. FPS modu, Counter Strike, 3. Şahıs modu ise GTA’ya benzer. Oyun grafikleri gerçekçi olmaktan ziyade karikatüre benziyor ancak renkler çok canlı.

Oyunda herkesin eşsiz bir adı, karakteri ve oyun içi mağazalardan satın aldığı kıyafetlerle özelleştirebildiği bir oyuncusu var. Dolayısıyla kendinize ait bir hesap yaratmanız gerekir. Dilerseniz sosyal medya hesaplarınızı doğrudan karakterinize bağlayabilirsiniz. Bu karakterler bizzat oyuncuların kendileriyle kontrol ediliyor. Oyunda amaç sona kalmak ve tek bir haritada mücadele vermek. Oyunun bir hikâye modu yok. Yani ilerlemiyor, öldüğünüzde oyunu bitiriyor ve yeni bir oyuna giriyorsunuz. Oyuna sizinle beraber 100 kişi giriş yapar. Oyunun takımlı ve tekli olmak üzere iki farklı modu vardır. Tekli oyunda diğer tekli oyuncularla mücadele eder, takımlı oyunda diğer takımlı oyuncularla oyuna girersiniz. Oyunun başında hava aracı bir uçtan bir uca haritayı dolaşır ve oyuncular haritada istedikleri noktaya iniş yaparak yerde bulunan silah ve mühimmatları toplamaya başlar. Oyundaki mühimmatların oyuncuyu diğer oyuncuların hasarında koruyabilme özelliği olduğundan, ne kadar iyi olursa o kadar avantaj sağlama niteliği bulunur. Oyundaki silahlarda dürbün Silahınızın hasarı, tepmesi, ateş etme hızı ve şarjör değiştirme süresi gibi pek çok farklı özellikleri bulunur. Dolayısıyla silahınız ne kadar iyi olursa, o kadar çok kişi öldürebilirsiniz. Oyun sonuna kadar herkesi öldürmeden gelebilir ve birinci olabilirsiniz ancak adam öldürme puanınız sizin rank denilen oyun sisteminize dahil edilir. Ayrıca oyunda yaptığınız tüm puanlar kariyer sıralamanızda belli olacağından bazı oyuncular için önemli bir yer tutar. Aslında tüm bunlar Fortnite nasıl oynanır sorusunun cevabı olmaktan ziyade, oyunun mantığını anlatmakta.

Fortnite oyununun oynanışı şu şekildedir: Karakterinize Mouse ile yön verir, mouse’ın sağ tuşu dürbün ile nişan almanızı sağlar. Oyuncu klavyede yer alan W-A-S-D tuşlarıyla hareket eder, Space tuşuyla zıplar, F tuşu ile yerdeki silah ve teçhizatı toplar.

Fortnite Ne Demek?

Fortnite ne demek? Fortnite İngilizce iki hafta, yani 14 günlük zaman birimi için türetilmiş kelimedir. Kelime ondört gece anlamına gelen Fēowertyne niht kelimesinden türemiştir. Bu terim Türkçede ay başı gibi özellikle kuzey Amerika’da yarım maaş günleri için kullanılır. Bazı bölgelerde yarım maaş alınır ve fortnite terimi kullanılır. Kısacası Fortnite ile Four Night kelimelerinin okunuşundaki tek fark, ortadaki t harfidir.

Fortnite Nasıl Yüklenir?

Fortnite yüklemek için Epic Games Luncher oyunundan indirmeniz yeterli olacaktır. Oyun yüklendikten sonra uygulamada yer alan “Oyna” butonu aktif hale gelecektir. Daha sonra bu butona tıklamanız oyunun açılması için yeterli olacaktır.

Fortnite Ne Zaman Çıktı?

Epic Games tarafından geliştirilen Fortnite ne zaman çıktı? Windows, MacOS, PlayStation ve Xbox One gibi cihazlarda oynanabilen ve bugün 7 milyar oyuncusu olan Fortnite, 25 Temmuz 2017 tarihinde oyun severlerle buluştu.

Fortnite Nasıl Pro Olunur?

Fortnite’da başarılı olmak için çok çabalamanız gerekir. Çünkü oyun çok fazla rekabete dayalı sağlam rakip içeriyor. Çoğu zaman hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ancak Fortnite nasıl pro olunur cevap arayanlar için birkaç tüyomuz olacak.

  1. Oyun dinamikleri: Oyun dinamikleri ve mekanikleri hakkında çok fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü tüm oyunların kendine özel optimizasyonu ve donanım uyumu vardır. Buna ne kadar iyi uyum sağlarsanız, rakiplerinizi de o kadar hızlı alt edebilirsiniz.
  2. Oyun ekipmanlarını tanımak: Doğru araç, doğru silah, doğru nişangah ve diğer tüm teçhizatlar sizi diğer oyunculardan öne çıkarır. Çünkü bazı ekipmanlar sizi kurşunlardan koruyacağı gibi, bazıları da mevcut mermilerin ve silahların gücünü arttırır.
  3. Donanım: Donanım her şey demektir. Çünkü donanım sayesinde diğer oyunculardan çok daha üstün meziyetlere sahip olabilirsiniz. Örneğin HZ bakımından yüksek teknolojiye sahip bir monitör, oyuncuları diğer oyunculardan birkaç salise daha hızlı görmenizi sağlar. Ayrıca iyi bir kulaklık sayesinde rakibinizi görmeden nerede olduğunu anlayabilir ve onu gafil avlayabilirsiniz.
  4. İnternet hızı: Ne yazık ki ülkemizde internet hızı yurtdışındaki rakiplere göre kıyaslanabilir değil. İnternet hızı ne kadar hızlı olursa, rakipleri yok etmeniz de o kadar hızlı olacak.
  5. Çok oyun: Ne kadar çok oynarsanız, oyun hakkında o kadar fazla el alışkanlığınız olacaktır. Kaybetmek moralinizi bozmasın. Çünkü çoğu sefer tüm oyuncular aynı kaderle yüzleşecektir.

Yorum yaz