CS: GO Hakkında Her Şey

CS: GO Hakkında Her Şey

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·02:09 Ocak 29, 2021

CS: GO hakkında her şeyi bulabileceğiniz yazımıza hoş geldiniz. Dünyanın en popüler oyunları arasında yer alan CS: GO, ilk çıktığı yıllardaki Multiplayer modundan itibaren çok yol kat etti.

CS: GO kelimesi, Counter-Strike: Global Offensive kelimelerinin kısaltmasıdır. Oyun ilk olarak 1999 yılında piyasaya sürüldü ve birinci şahıs nişancı modundaki oyunların atalarından kabul edilir. CS: GO içerisinde birçok farklı oyun modu, silah, harita ve grafik özelliklerini birlikte barındırıyor.

Oyun temelde en kısa izahıyla W-A-S-D tuşları ve Mouse ile oynanıyor, nişan alınıyor ve ateş ediliyor. Öldür ya da öl oyun modunda sonunda tek bir takım kazanıyor. Ancak CS: GO kültürel bir fenomendir ve bundan çok daha fazlasıdır. Oyunda Teröristler ve Anti Teröristler arasında bitmek bilmeyen derin bir savaş ve uluslararası turnuvaları bulunur. 2012 yılında piyasaya sürülmüş olan FPS oyunu Counter, sadece Steam topluluğunun değil, dünyanın en çok oynanan FPS oyunudur. Online oyuna girdiğinizde terörist veya anti teröristlerle rastgele eşleşiyor ve girdiğiniz haritada amansız savaşlara başlıyorsunuz. Terörist modunda oynayan oyuncuların A ve B base denilen bölgelere bomba kurarak zafer kazanma alternatifleri var. Elbette bomba patlamadan önce imha edilirse bu sefer anti teröristler oyunu kazanır. Burada heyecanlı bir bomba imha ve koruma savaşlarına sahne olur. CS: GO hakkında her şey’den bahsedeceksek kısaca oyun modlarına değinmekte fayda var.

Oyun Modları

Deathmatch:

Deathmatch adı verilen oyunlarda 10 dakika boyunca en çok adamı vuran maçı kazanır. Eğlenmek adına amaçsızca oynanan oyunların başında ölüm maçları gelir ve oyunda eğlenmek için 3 mini oyun modu bulunur. Kazanmak için en üst sıraya ulaşmanız gerekir. Ölüm modunda ölen oyuncular anında dirilir ve savaşmaya devam edebilir.

 Rekabetçi

Haritalar içeriisnde başlayan klasik bir oyun lan rekabetçi mod, 5 kişilik takımların 30 maçlık mücadelesidir. Oyuncular kazanmayı kesin hale getirmek için oyun başında zırh, bomba ve en iyi silahları satın alırlar. Bomba İmha veya Rehine Kurtarma oyun modlarında 16 tur kazanan ilk takım maçı kazanır. Oyun içerisinde en iyi silah ve mühimmatları satın alabilmek için ihtiyacınız olan parayı düşman vurarak veya bomba imha ederek/kurarak elde edebilirsiniz.

Gündelik

Rahat modda oyuncular otomatik olarak zırh ve imha kitleri alır, basitleştirilmiş bir ekonomi ile oynar ve takım hasarı kapatılmıştır. Bir oyuna katılın ve CS: GO'nun temellerini öğrenmek için oluşturulmuş bir ısınma oyunu olarak kabul edilebilir.

Bu hızlı tempolu Basit Eğlence oyun modu, anında yeniden doğmaya izin verir ve hızlı çatışmaları teşvik eder. Doğduktan sonra, oyuncuların seçtikleri silahları satın almak ve düşmanla çatışmak için sınırlı bir zamanı vardır.

Farklı silahlarla yapılan öldürmeler, farklı puan miktarları değerindedir ve maç boyunca oyunculara, seçilen silahlarla öldürme elde etmeleri için bonus puanlar verilecektir. Derhal yeniden doğ ve savaşa dön.

Silâhlanma Modu

Silahlanma yarışı, hızlı yakın mesafeli çatışmalar için tasarlanmış, anında yeniden doğma özelliğine sahip bir silah ilerleme modudur. Death Match’a benziyor ancak temelde farklı. Her öldürdüğünüz adamdan sonra elinizdeki silah değişir ve finalde bıçak alırsınız. Bıçaklı öldürme puanını kim alırsa oyunu o kişinin takımı kazanır.

Yıkım Modu

Demolition adı verilen bu modda oyuncular başlangıç silahıyla başlar ve her öldürmede silahları değişir. En çok öldürme yapan takım kazanır.

CS GO Haritalar

CS: GO oyunundaki tüm haritaların karakteristik özellikleri vardır ve benzersizdir. Oyunda başarılı olmak için oyundaki tüm haritaları, konumları ve bomba alanlarını öğrenmelisiniz. Ayrıca haritalardaki en büyük strateji, flash, smoke ve patlayıcı bombaları nereye atacağınızı bilmekle olur. Oyunda çok fazla harita var ve her zaman bu haritalara yenisi eklenebilmekte. Bu yüzden tüm haritaları bilmek çok fazla zamana ve emeğe mal olabilir. Bunun için birkaç haritada uzman olabilir ya da tüm haritaları öğrenebilirsiniz. Tercih sizin. Oyundaki bazı haritalar şunlar:

 • Dust II- Orta Doğu'da bir kasaba;
 • Mirage– Fas’ta bir yer.
 • Inferno- İtalya'da bir köy.
 • Tren- bir Rus demiryolu deposu
 • Santral- Çernobil Santrali yakınlarındaki bölge;
 • Üst geçit- sanal Berlin'in bir parçası;
 • Arnavut kaldırımı- kale benzeri bir kır çiftlik evi;
 • Nuke- bir Alman Nükleer Santrali.

Oyun içi CS: GO Takım Rolleri ve Takım Stratejileri

Counter-Strike: Global Offensive, takım tabanlı bir oyundur . Bu her oyuncu için çok şey ifade ediyor. Burada kendi başınıza başarılı olamazsınız, takım arkadaşlarınızla gerçek bir takım olarak hareket etmelisiniz. Eğer takımınızda oyun bozan veya kötü bir oyuncu varsa, kazanma şansınız düşecektir.

Bazı oyuncular keskin nişancı silahlarında iyidir, bazıları ise yer kontrol etmede. İyi bir takım olmak ve iş bölümü yapmak zafere giden yolda zorunlu olacaktır. Gördüğünüz gibi oyun yalnızca bir saldırıdan ibaret değil. Aynı zamanda sosyalleşme ve eğlenme aracı olarak da kabul edilebilir.

Çeşitli Silahlar ve Oyun İçi Ekonomi

CS: GO silah cephaneliği çok geniş. Buradaki her silahın kendine özgü özellikleri vardır ve onları iyi kullanabilmek için mekaniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu zamanla el yatkınlığına dönüşecek ve çok daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

Örneğin, AWP en iyi ve en güçlü silahtır ancak onu iyi kullanmak apayrı bir meziyettir. Fakat iyi bir keskin nişancı olduğunuzda kimse sizi tutamayacaktır.

AK-47 ve M4A4 mükemmel atış hızına, düşük geri tepmeye ve yüksek isabete sahiptir, ancak yine de alışmadan oynamak zordur.

Oyun turlarının başında oyuncuların silah ve ekipman satın almak için zamanları olur. İlk olarak, her iki takım da aynı miktarda paraya sahip ve ilk turda sadece tabanca satın alabilirler.

Daha sonra bombayı öldürmek, yerleştirmek veya etkisiz hale getirmek, kazanmak ve hatta bir turu kaybetmek takımlara para kazandırır ve bu paralar daha sonraki ellerde avantaj sağlayan satın alma yapmanıza olanak tanır.

Buradaki cevap, gelişmiş takımlar için ek olanaklar sunan oyun içi ekonomik stratejilerin temelidir.

Skins

CS: GO skins, silahları, bıçakları ve diğer ekipmanlarınızın süslü görülmesini sağlayan ancak güçlendirmeyen makyajlardandır.  Bu tip eklentiler oyun içinde çok rağbet görür ve gerçek parayla satın alınırlar. Oyun içindeki eğlenceli görevler ücretsiz kaplamalara sahip olabilmenizi sağlar.

CS: GO Nasıl İndirilir?

CS: GO nasıl indirilir merak edenler için kısaca bahsetmekte fayda var. Oyun, dünyanın en büyük oyuncu topluluklarından biri olan Steam Luncher üzerinden indirilebilmekte. Öncelikler Steam uygulamasını ücretsiz olarak indirmek için resmî web sitesine giriş yapın ve Download Steam seçeneğine tıklayarak bilgisayarınıza indirin.

Steam uygulamasını indirip Setup’ını bilgisayarınıza kurduktan sonra indirme yapabilmek için bir Steam Hesabı oluşturun. Daha sonra Kütüphane sekmesine gelin, CS: GO yazın ve oyunu indir seçeneğine tıklayarak ücretsiz olarak indirin.

CS: GO Kaç GB?

Bilgisayarınızda çok geniş bir hafıza alanı yoksa, CS: GO kaç GB sorusu sizi yakından ilgilendirir. Ancak derinlemesine bir oyun olan ve dünyanın en büyük FPS topluluğu olan Counter Strike oyununun özelliklerine kıyasla çok düşük bir alan kapladığını söylemek yanlış olmaz. Bilgisayarınızda 20 GB’lık boş alan olduğu takdirde oyunu indirebilirsiniz.

CS: GO Sistem Gereksinimleri

CS: GO hakkında bilmeniz gerekenlere kısaca değindik. Son olarak oyunu bilgisayara indirmek isteyenler için CS: GO sistem gereksinimleri hakkında bilgilendirme yapalım.

Minimum (Counter-Strike: Global Offensive) CS GO gereksinimleri

 • RAM: 2 GB
 • Ekran Kartı: Ekran kartı en az 256 MB olmalıdır. AMD Radeon HD 6450 önerilir.
 • Minimum Sabit Disk Alanı: 20 GB
 • DirectX: Sürüm 9
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo İşlemci E6600 (2.40 GHz, 1066 MHz FSB, 4M Önbellek)
 • İşletim sistemi: Windows XP 32 bit. Oyun ayrıca Windows Vista ve Windows 7'de de çalışabilir
 • Bunlar oyun için minimum sistem gereksinimleri olsa da, oyunda yapılan güncellemeler yapıldıktan sonra daha da yükselebilirler.

CS: GO Windows Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi:Windows 10 (64-bit)
 • İşlemci:Intel Core i5 6600 / AMD Ryzen 5 2600
 • Bellek:8 GB RAM.
 • Ekran Kartı:NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon RX 580
 • VRAM:4 GB VRAM
 • DirectX:Sürüm 11
 • Depolama:20 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı:DirectX uyumlu

MacOs CS: GO Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi:MacOS X 10.11 (El Capitan) or later.
 • İşlemci:Intel Core Duo Processor (2GHz or better).
 • Bellek:2 GB RAM.
 • Ekran Kartı:ATI Radeon HD 2400 or better / NVidia 8600M
 • Depolama:15 GB

MacOs CS: GO Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi:Mac OS X 10.11 (64 bit).
 • İşlemci:Intel Core 3.0 GHz.
 • Bellek:8 GB RAM.
 • Ekran Kartı:NVidia GeForce GTX 660 2 GB or ATI Radeon HD 7870 2GB.
 • Depolama:20 GB

CS GO için önemli gereksinimler nelerdir?

CS GO oyununun çalışması tamamen PC'nizde bulunan işlemci ve GPU türüne bağlıdır. Bununla birlikte, oyunu çalıştırmak için herhangi bir fantezi işlemciye ihtiyaç yoktur, herhangi bir üreticinin Çift Çekirdekli işlemcisi gayet iyi işleyecektir. Ancak, daha iyi bir oyun deneyimi için mevcut Intel Core i3 işlemcilerinden herhangi birini almanız önerilir. FPS oyunu ayrıca minimum 4 GB RAM gerektirir, çünkü oyun oynarken genellikle oyuna çok fazla bellek tahsis edilir ve 4 GB RAM'e sahip olmak oyun sırasında herhangi bir bellek sızıntısı olmamasını sağlar.

İyi bir GPU, harika bir oyun deneyimi için de çok önemlidir. Birçok teknoloji etkileyicisi ve oyuncusu, oyunu daha iyi grafikler ve daha yüksek kare hızı ile sorunsuz bir şekilde çalıştırdığı için Nvidia GTX 750 Ti ile birlikte gelir.

Yorum yaz