Çin’de Oyun Oynama Süresine Sınır Geldi!

çinde oyun yasağı

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Çin, yeni yasa ile birlikte çocukların oyun bağımlısı olmalarını engellemeye çalışıyor. Çin’de yaşayan çocuklar artık günde sadece 90 dakika oyun oynayabilecek. Yaklaşık 2 gün önce yani salı günü yürürlüğe giren yasa ile birlikte 18 yaşından küçük çocuklar 08:00 – 22:00 arası sadece 90 dakika oyun oynayabilecekler, saat 22:00’dan sonrada aynı şekilde 90 dakikadan fazla oynayamayacaklar.

Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi geçen salı çıkardığı kanunda oyun bağımlılığı ve artan miyopluk gibi sorunlar yüzünden yeni değişiklikler duyurdu.  Açıklanan duyuruya göre oyun oynama saatlerine gelen kısıtlama haftanın 7 günü,  90 dakikalık oyun süresine gelen kısıtlama ise Pazartesi-Cuma günleri arasında geçerli. Cumartesi-Pazar ise çocuklara oyun oyun oynamalarına günde sadece 3 saat izin verilecek.
çin

Aynı zamanda çevrimiçi oynadıkları oyun hesaplarına  gerçek adlarını ve kimlik bilgilerini kullanarak kaydolmaları gerekecek. Oyun oynama sürelerine getirilen kısıtlamanın yanında DLC ve mikro ödemelere harcanan paralar için de yeni önlemler alındı. Yapılan yeni düzenlemeye göre oyuncuların, oyunlara harcadıkları ücretler belli bir tutarı geçemeyecek. 28 ila 57 dolar arasında değişecek olan ödemeleri geçen ödemeler yapılamayacak.

Yeni düzenleme ne kadar birçok kesim tarafından sert olarak değerlendirilse de aslında günümüzdeki bağımlılıkları göz önünde bulundurduğumuzda mantıklı bir düzenleme oluyor. Zaten belli bir süredir belli başlı oyun sağlayıcılar, Çin’de bu tarz kısıtlamalar uyguluyordu. Oyun sektöründen yıllık 33 milyar gibi olağanüstü bir gelir elde eden Çin Hükümeti, bu tarz kısıtlamalarla bağımlılığı arttıran oyun sektörünü dizginlemeye çalışıyor.

Bunada Göz At  The Crew 2 Çıkış Tarihi Belli Oldu!
Yıllarca oyun oynamış değişik kafada biri.

Yorum At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir