Call of Duty: Modern Warfare Oyun İncelemesi

tarafından
68
Call of Duty: Modern Warfare Oyun İncelemesi

Yukarıdaki başlığı öyle laf olsun diye atmadım. Gerçekten de ses getirecek bir oyun yolda. En azından hakkındaki haberler öyle gösteriyor.
Call of Duty: Modern Warfare, aynı oyunun yeni grafiklerle yapılacak bir versiyonu değil, eski Modern Warfare ‘in baştan yapılacak hali diyebiliriz. Çünkü içerik dahil herşey değişmiş durumda. Yani bu yeni bir oyun. İnfinitie Ward sanki Ubisoft‘ un tutturduğu politikayı benimsemiş gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi Ubisoft’un tüm oyunlarında ki sevilen özellikleri toparlayıp bunları son çıkarttığı oyunlarına tek tek uyguladı veya var olan oyunlarına yamalarla enjekte etti, neticede tüm oyunların çehresi değişti. İşte aynı şey burada da olacak gibi.

Zor kararlar

Öncelikle Captain Price tabii ki geri geliyor. Seriyi oynayıpta bu ikonik karakteri sevmeyen hiçkimse yoktur. Bu bile başlı başına güzel bir haber. Ama biz oyunda Çavuş Kyle Garrick
( eski bir İngiliz askeri) ve Alex isimli bir CIA ajanını yöneteceğiz. Bir de Farrah isimli asitlerin lideri olacak ama onu kontrol edemeyeceğiz. Captain Price ‘ı ne kadar oynayabileceğimiz ise henüz net değil. Ama kapakta olduğuna göre bizden kaçabileceğini sanmıyorum. Oyunun sert mizacı ise oyunun içinde vereceğimiz kararlarda hatta yöneteceğimiz karakterlerde yatıyor. Seriyi oynayıpta ” No Russians” bölümünü unutan yoktur. İşte bu tip vicdani kararlardan bahsediyoruz. Mesela Londra’nın kuzeyindeki bir sirki basan teröristleri ayıklamak için harekete geçtiğimiz de etrafta bir sürü sivil olacak. Keskin nişancı tüfeğimizle ortalığa bakarken tetorislere dalıp sivillerin hayatını riskemi atacağız yoksa ışıkları vurup gece görüşü ile yakın temasa mı gireceğiz. Elinde bebeği olan şu kadın bebeğine i sarılıyor yoksa yerdeki silahımı alacak? Bu ve benzeri anlık kararlarımıza göre oyun her bölüm sonunda bizi değerlendirmeye alacak alacak ve ona göre ödüllere kavuşacağız. Konu sadece bununla bitmiyor. Bir çocuğu yönetirken karşımıza çıkanları öldürmek o kızın ruhunda kim bilir nasıl yaralar açacak? Peki ya özgürlük savaşçıları denilen isyancılar ne kadar masum? Nasıl? Kafalar karıştı mı? Bunun üstüne bir de şu anda muammada olan bir YPG durumu var. Eğer oyunda YPG olacaksa belkide oyunun ülkemizde tamamen yasaklama riskiyle karşı karşıya kalacağız! Bu, şu satırları yazan bende bile ahlaki ikilem yaratıyor. Call of Duty hayranı olan bir editör olarak oyunu incelemeli miyim yoksa oyunun ülkemde bir tane bile satmaması için yok mu saymalıyım?

Bunada Göz At  The Last Of Us 2 için 11 Dakikalık Oynanış Videosu Geldi!

call of duty modern warfare

Co – Op var!

Evet! Zombi modu yok ama oyuna Co-Op modu geliyor! CoD: Modern Warfare 2 ve 3’teki o çok sevdiğimiz mod burada da olacak. Ayrıca oyunu PlayStation 4 ve PC arasında çapraz platform olarak da oynayabileceğiz. Bir başka güzel haber ise oyunda season pass olmaması. Oyunu bir kez alacaksınız ve sonrasında tüm içerikler ücretsiz olacak. Dedim ya, İnfinity Ward seride sevilen ne varsa hepsini geri getiriyor. Hatta çok oyunculu moda yeni bir nefes bile geliyor. 2v2 olacak Gunfight adlı bu modda çok küçük bir alanda kapışacaksınız. Sonunda ise hayatta kalan yada en azından HP ile yaşayan kazanacak. Son olarak oyunun yepyeni bir motoru olacağı ve bunun Ray Tracing ve desteği olacağını ekleyeyim