App Store Koronavirüsten Dolayı Gelirini yüzde 31 Arttırdı!

App Store Koronavirüsten Dolayı Gelirini yüzde 31 Arttırdı!

Yazar: Emre IOS Mobil

Apple‘ın uygulama ve oyun mağazası App Store, koronavirüs dolayısıyla gelirini yüzde 31 arttırdı. Sensor Tower analitik verilerine göre App Store, geçen yıl 14,5 milyar dolar olan gelirlerini bu yılın üçüncü çeyreğinde 19 milyar dolara yükseltti.

Android telefonların mağazası Google Play ise yüzde 33,8 ile App Store’dan daha hızlı şekilde büyüdü fakat gelir oranında App Store’ın gerisinde kalarak gelirlerini 10,3 milyar dolar yükseltebildi.

Sensor Tower, koronavirüsten dolayı evde sıkılan kullanıcıların eğlence uygulamalarına taleplerinin arttığını söyledi.

Koronavirüsten dolayı geçtiğimiz çeyrekteki büyüme oranından daha fazla büyüme gerçekleşti, kullanıcıların uygulamalardaki harcamalarının artışının yanı sıra dünya çapında ki kullanıcıların benimsenmelerinde devam eden artışı yansıtıyor.

Mobil oyun harcamaları ikinci çeyrekte, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar evlerinde kaldıkları ve zaman geçirmek istedikleri için artmıştı. Üçüncü çeyrekte App Store ve Google Play, dünya çapında kullanıcı harcamalarında yüzde 26,7 artış göstererek ve gelirlerini 20,9 milyara yükselterek kategori için önemli bir büyüme yaşadı. Bu gelirlerin yarısından fazlası 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 24 artış gösteren ve oyun içi harcamaları 12,4 milyar dolar olan App Store kullanıcılarından geldi. Google Play’de ki oyunlar ise yüzde 30,8 büyüme ile 8,5 milyar dolar gelir elde etti.

TikTok her iki platformda da zirveye ulaştı.

TikTok‘un neredeyse en çok kullanıcılarının olduğu Hindistan’da yasaklanmış olmasına ve aynı yasaklanma konusunun Amerika’da da gündem de olmasına rağmen 2020 yılın üçüncü çeyreğinde küresel olarak en çok gelir sağlayan uygulama oldu. TikTok, 2019’un üçüncü çeyreğine göre kullanıcılarını yüzde 800 olarak arttırdı. Bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde de en çok gelir elde eden uygulama olmayı başardı.

Koronavirüs, yüz yüze görüşmeyi zorlaştırdığı için Tinder uygulamasının da popülaritesi düşürdü. 2019’un üçüncü çeyreğinde en çok gelir elde eden uygulama olan Tinder, bu yıl iOS’da 3. ve 4. sıraya düştü. Dünya çapında en çok gelir elde eden iOS uygulamaları şunlardı:

 1. TikTok
 2. YouTube
 3. Tencent Video
 4. Tinder
 5. iQIYI
 6. Netflix
 7. Disney+
 8. Youku
 9. Piccoma
 10. BIGO Live
Bunada Göz At  YouTube Resim İçinde Resim Modu İphone Kullanıcılarına Geldi

Listede olan çoğu uygulamayı çok az kişi biliyor. Tencent Video, iQIYI ve Youku gibi uygulamam Çin’in popüler video uygulamalarıdır; Piccoma ise Japon manga uygulamasıdır; BIGO Live ise Singapur’un popüler video uygulamalarından biridir.

Gelirlere değil de indirmelere baktığımız zaman aşağıda ki uygulama isimleri daha tanıdık geliyor. En çok indirilen 10 uygulama arasından dördü Facebook’a ait. En çok indirme alan uygulamalar şunlardır:

 1. TikTok
 2. Zoom
 3. YouTube
 4. Instagram
 5. WhatsApp
 6. Facebook
 7. Messenger
 8. Gmail
 9. Google Maps
 10. Netflix

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL