5G Teknolojisini Bulan Kim Biliyor Musunuz?

5G teknolojisi deyince herkesin aklına bir iki tane 5G ile ilgili bilgisi vardır. 5G tekonoloji yani 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti; yeni nesil kablosuz teknolojisi olması yanında dördüncü nesil teknolojinin 10 katı veri iletim hızına sahiptir. Hatta Çin de bir doktor 5G teknolojisi sayesinde hastanını uzaktan ameliyat etmiştir.

5G teknolojisinin  şaşırılacak yenilikleri insan hayatının daha kolaylaşmasını da sağlayacak gibi gözüküyor. Peki 5G teknolojisini  bulan  kim biliyor musunuz ? 5G’ yi mümkün kılan kişi bir Türk. Bilkent üniversitesinde görevli Profesör Doktor Erdal Arıkan‘ dır.

Buluşunun adı: “kutupsal kodlar” özellikleri   veri akışını daha verimli bir hale getiriyor. Kutupsal kodlar, bilginin kablolu veya  kablosuz bir iletişim kanalından aktarılmasında , çevre gürültüsünün sinyal üzerine eklenmesi nedeniyle iletişimde oluşan hataları sıfıra indirerek haberleşmeyi sağlıyor. Sade yapısı, fiziksel nesnelerin birbirleriyle yada daha kapsamlı sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanan “nesnelerin interneti” 5G’nin getireceği yeni hizmetlerde de kullanılabilecek.  5G teknolojisi insanları heyecanlandırıyor gelecek ne olacak merak konusu teknolojiyle kalın.

Bunada Göz At  WhatsApp'ın en büyük rakibi Telegram kullanıcı deneyimlerini geliştiren yeni özelliklerini tanıttı.

Yorum At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir